Üçüncü Sayfa Türkiye

10 Mar 2015

  Yaşadığım yerin dünyanın en iyi insanlarına sahip olduğunu sanıyordum küçükken. Büyüdükçe üçüncü sayfa haberlerinden öğrendim ülkemin acı yüzünü. Hepimizin bildiği gibi çeşitli haberler yayınlanıyor her gün. En çokta kadınlar yer alıyor içinde. Haklarımızdan bahsetmiyorlar, toplum içindeki önemimizden de. Acı, şiddet, ihmal ve ölüm var hepsinde.

  Gelin birlikte bakalım bunlardan birkaçına. Yıl 2008 yer Diyarbakır. İki kardeş tarafından defalarca cinsel istismara uğradı 13 yaşında bir çocuk. İki yıl geçti aradan. Karakterler değişti, konu değişmedi. Başkahramanın yaşı henüz 17. Dört kuzeni tarafından tecavüz edildi farklı zamanlarda. Hamile kaldı çocuğun babası DNA testleriyle açıklandı. Daha geçen sene 14 yaşındaki sevgilisine tecavüz etti 19 yaşında bir genç. “Cezasının ağır olduğunu bilmiyordum” dedi yüzsüzce. Kahramanı genç kız, kadın, anne olan pek çok haber okuduk. Ve en son Özgecan’ın acı haberiyle sarsıldı Türkiye. 20 yaşında bir üniversite öğrencisi. Direndi Özgecan ama olmadı. Tek şuçu tüm kötülüklerin anası olan bu dünyaya leyleklerin onu bir kız olarak getirmesiydi.

    Peki bu acı olayların sonu geldi mi? Şüphesiz hayır. Hala bu tip insanların binlercesine sahip güzel ülkem. Kadına şiddet haberlerini okumaya ve unutmaya devam ediyoruz. Sırada yeni Özgecanlar var. Sırada yeni acımasızlıklar, yeni kötülükler ve dışarıya çıkarken korkudan titreyen,büyük  tedirginlikle etrafı gözleyen çocuklar, kadınlar var .”Kimi der ki hamur yoğuran, kimi der ki çocuk doğuran. Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.  O benim kollarım, bacaklarım. Yavrum, annem, karım, kız kardeşim hayat arkadaşımdır.” Diye anlatmış Nazım Hikmet kadını. Şimdi soruyorum size üçüncü sayfa haberleri mi hak ediyor kadınları, bembeyaz sayfalarda güzel şiirler mi?

foto kaynak:  https://www.google.com.tr/search?q=kadına+şiddete+hayır&oq=kadına+şiddet&aqs=chrome.5.69i57j0l5.7329j0j8&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır