• 21 Haz 2016

  Oyuncu/Eğitmen Esma Ayşe Karagay'dan yaratıcı drama, nefes teknikleri ve oyunculuk eğitimi aldık. 

  Bir saat boyunca bizlerle olan Karagay, oyunculuğun insanın içinden gelerek yapıldığı bir sanat olduğunu ileterek, bilinmesi gereken en önemli şeyin drama ile oyunculuğun birbirinden farklı alanlar olduğunu belirtti. Esma Ayşe Karagay daha önce Muhteşem Yüzyıl Dizisi'nde Mihrima Sultanın yanında Hatice Kalfa adlı karakteri canlandırmıştı.

   

   

   

   

   

   

 • 23 Şub 2016

  O Almanya doğumlu! Ama tam bir Türk kızı! Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek istiyor... Bu sebeple durmadan, gece gündüz çalışıyor. Eğitimler alıyor, spor yapıyor. Deniz altında nefesini neredeyse 4 dakikaya kadar tutabiliyor. En derinlere dalıyor! Sadece o derinlere inmekle ve su altı dünyasını keşfetmekle kalmıyor, aynı zamanda da su altında modellik yapıyor... Özellikle Amerika'da çok büyük çapta yapılan bu işi Türkiye'de hakkıyla yerine getirmek istiyor. Bir gün bir su okulu açmak istiyor! İlham veren bir yer! Birlikte çalıştığı harika bir ekibi var. Enerjisi yüksek.

 • Röportaj: Aycan Macit
  14 Şub 2016

  Ünlü sunucu Hande Aras; 9 Şubat Salı günü Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları İnternet Gazeteciliği Kulübü öğrencileri ile buluştu.

  Aras iş hayatı ile ilgili paylaşımlarda bulunarak özellikle sunuculuk hakkında bilinmeyen yönleri öğrencilere aktardı!

  Hobileriniz ve sizi tanımlayacak özellikleriniz neler?

 • 11 Oca 2016

  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Araştırma Görevlisi Serhat ERDEM bizlerle birlikteydi!

  ERDEM; 2015'in son haftalarında bizimle birlikte olarak 'Medya, Televizyon ve subliminal mesajlar üzerine' konuştu...

  Özellikle Maslow Hiyerarşisi ve 5N1K kuralından bahsederek televizyon haberciliği hakkında bizi bilgilendirirken, mesajların nasıl işlendiği üzerinde önemle durdu.

 • 6 Oca 2016

  Kurumsal şirketlere iletişim ve danışmanlık hizmeti veren Pınar SAKLIYAN KOÇALİ, 205'in son haftasında kulübümüze gelerek bizlerle sıcacık bir seminer gerçekleştirdi. 

  Özellikle iletişim becerileri ve kurumsal iletişim üzerine nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine deneyimlerini aktaran SAKLIYAN, beden dili, ses tonu ve anlama becerilerinden bahsetti...

   

 • Röportaj: Emine Dikmen
  10 Kas 2015

  Özlem Denizmen, 'Bolluk ve Bereket için yer Aç' isimli son kitabının lansmanı için tüm telif gelirini bağışladığı Darüşşafakalı öğrenciler ile bir araya geldi...

  2010 yılının başında Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık hareketini başlatarak ‘Para Durumu’ platformunu kurmuş olan Özlem Denizmen; telif gelirlerinin tümünü 'Bazı harcamalar olmasa da olur ama eğitim olmazsa olmaz' kampanyasına destek için Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışladı.

 • Röportaj: Elveda Özge GÜMÜŞ-Yaren GEZER
  3 Kas 2015

  Medya sektörü, bilindiği üzere çok ayaklı bir yapı olup, hemen hemen her adımında topluma yön veren dördüncü bir güçtür. Bu kapsamda yerel ve ulusal gazetecilerle yaptığımız buluşmaların yanı sıra, çok fazla merak edilen dizi sektörü içerisine de girerek sizler için araştırmak istedik...

  Daha önce bir çok dizi de çalışmış Yapım Amiri Ertuğrul Ayvacı ile sizler için sıcacık ve özel bir röportaj gerçekleştirdik.

 • Köşe Yazarı: Sena Sezgin
  28 Eki 2015

  Ne farkı var türkle, kürdün lazla, çerkezin?

  Mühim olan insanlık değil mi? Bugün şöyle bir baktığımda belli alanlar oluşturulmuş bu alanlar sadece kendisi gibi olan insanlarla sınırlı…

  Ama benim insanlıktan kastım bunun tam aksine alanların kendisi gibi olanlarla sınırlandırılması değil de ‘insanlarla sınırlandırılması’…

 • Yazar: Nebahat CANGİROĞLU
  21 Eki 2015

  Yeşil kapının arkasında ne vardı bilmiyorduk.

  Bilmediğinden korkar ya insan.

  İçten içe hemde.

   

  O kapıdan geçtiğin anda ise içine bir huzur ve güven düşüyor...

  Acaba “güzel mi, güzel değil mi?” diye meraklanıyorsun sonra.

   

  Merdivenlerden çıkıyorsun birdenbire “Rüyada mıyım?” diye soruyorsun.

  Aileler gidiyor “anne, baba lütfen gitme diye ağlamaya başlıyorsun.”

   

  Oryantasyonda ister oyun oyna, eğlen ister ağla.

  Seçim senin.

  Dersler, ödevler derken eğlenmene de bak hani.

 • Haber: Emine Dikmen
  21 Eki 2015

  Birleşik Krallık Wessex Kontu Prens Edward, 15 Ekim sabahı Darüşşafaka'yı ziyarete geldi.

  Darüşşafaka okulundan sekizinci sınıflarımızdan A şubesinde olan öğrencilerin dersine konuk oldu. Öğrencilerle sohbet eden Prens ardından okulu gezmeye başladı.

   

   

 • Yazı: Rozerin Yıldızlı
  25 Tem 2015

  Darüşşafakalı biricik abilerim ve ablalarımın hayallerine birer adım daha yaklaştılar şimdi. Neredeyse 10 sene boyunca yaşadıkları yuvalarından ayrılırken, geçen seneler içerisinde, odalarında, sınıflarında ve koridorlarda binlerce iz bıraktılar. Belkide bunları anlatmak için onları fazla tanımanıza gerek yok. Nereden geldiklerini, kaç kardeş olduklarını, anne ya da baba isimlerini...Fakat bildiğim tek birşey varsa oda onları kendi öz abi, ablam gibi sevdiğimdi. 

 • Köşe Yazarı: Sılagül Çıngı
  29 Haz 2015

  Aslında o kadar çok şey yazmak istiyorum ki. O kadar çok şey anlatmak istiyorum ki… Dilediğim her şeyi yazsam belki sıkılıp bırakacaksınız okumayı. En iyisi ben Ata’mın bir sözü ile başlayayım. "Bir gün benim sözlerim bilim ile çakışırsa bilimi seçiniz!" demiş Atatürk. Bilime olan gerçekçiliğini ve sevgisini bir kez daha kanıtlayarak. Gerçi aldığım bir derste hocam ‘Doğru ile gerçek’ arasındaki farkı sormuştu da ben ‘Doğru olması gereken, gerçek ise var olandır.’ demiştim. Fakat bilim öyle bir sonsuzluktur ki var olanı da olması gerekeni de doğrudur. Peki ya benim için ne ima ediyor bilim?

 • Köşe Yazarı: Sılagül Çıngı
  13 Haz 2015

  ‘Siz hiç İstanbul oldunuz mu?’ diye bitirmişti yazısını bir abim.

  Ben oldum. Bulutlara salıncak kurdum kendime, izledim İstanbul’u. Gecekondulardan başladım gökdelenlere uçtum. Simit satan çocuğa ağladım, Taksim’de şarkı söyleyenlere güldüm. Seksek, birdirbir oynadım akşam ezanına kadar. Arnavut kaldırımlarında yürüdüm. Beyoğlu oldum, eski binalar taşıdım üzerimde, eski hatıralar. Taksim oldum dolu insan taşıdım üzerimde,  İngiliz’inden, Rus’undan, Türk’ünden, Alman’ından. Mecidiyeköy oldum oldum,  gökdelenler taşıdım üzerimde.

 • Röportaj: Elveda Özge Gümüş Fotoğraflar: Davut Elter
  26 May 2015

  Okulunuz ne zaman ve hangi amaçla kurulmuştur? Bu okul Türkiye’ deki tek Japon okulu mudur? 2014-2015 Eğitim Öğretim Dönemi içerisinde toplam kaç öğrenciye eğitim vermektesiniz?

  Okulumuz 1991 yılında açılmıştır. İş için Türkiye’ye gelen ailelerin çocuklarının eğitimden geri kalmaması için açılmıştır ve Türkiye’deki tek Japon okuludur. 2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde 79 öğrenciye eğitim vermektir.

 • Köşe Yazarı: Sılagül Çıngı
  10 Nis 2015

  13 Mayıs 2014…

  Bu tarih size neyi hatırlatıyor?

  Sevgilinizin doğum günü mü?

  Bir düşünün. Hangimizin aklına o gün 301 koca yürekli madenci için yas tuttuğumuz geldi ki? Yine de ben 9 ay öncesine kadar haber izlemeden, gazete okumadan 301 koca yürekli madenci için yas tutanlara hatırlatayım.

 • Yazar: Esra Demirel
  10 Nis 2015

  Hepimiz biliriz suyun ne kadar önemli olduğunu, her zaman ihtiyacımız halinde olduğunu da. Su canlılar için, yaşam için gerekli olan temel ihtiyacımızdır. Su olmadan hiçbir canlı yaşamını sürdüremez. Biliriz ki dünyamızın %70’i sularla kaplıdır. Fakat biz bu su kaynaklarının ne kadarını kullanıyoruz?

 • Haber & Fotoğraf: Ceren Irvanalıoğlu & Sinem Şengezer
  10 Nis 2015

  Dilek Ergül…

  Hayalleri ile Darüşşafakalı 10 kız çocuğunun hayatını birleştiren Atatürkçü, deniz aşığı bir anne…

  O, 8 yaşından beri denizde, Selanik kökenli deniz sever bir ailenin çocuğu olarak İzmir’de doğdu.

  Darüşşafaka'ya ve kız çocuklarına gönülden bağlı Dilek Ablamız ile gerçekleştirdiğimiz sıcacık, yaşam dolu, umut dolu röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz...

  -Bizler sizi yakından tanıyor ve takip ediyoruz ancak gazetemizin okuyucuları için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz? Dilek Ergül sizin için kimdir? Nasıl bir hayatı vardır?

 • Röportaj: Savaş Buğra Dal, Fotoğraf: Raşit Kurtcebe
  20 Mar 2015

  Türkiye’nin en ünlü ve en iyi Şutör Guard’larından biri olan İbrahim Kutluay ile sıcacık bir röportaj gerçekleştirdik…

  -Basketbolda oldukça bilinen bir sporcusunuz fakat yine de kendinizi okuyucularımıza kısaca tanıtır mısınız? İbrahim Kutluay kimdir?

 • Köşe Yazarı: Aycan Macit
  10 Mar 2015

    Yaşadığım yerin dünyanın en iyi insanlarına sahip olduğunu sanıyordum küçükken. Büyüdükçe üçüncü sayfa haberlerinden öğrendim ülkemin acı yüzünü. Hepimizin bildiği gibi çeşitli haberler yayınlanıyor her gün. En çokta kadınlar yer alıyor içinde. Haklarımızdan bahsetmiyorlar, toplum içindeki önemimizden de. Acı, şiddet, ihmal ve ölüm var hepsinde.

    

   

   

 • Şiir: Sılagül Çıngı, Sena Sezgin, Aycan Macit, Rozerin Yıldızlı & Sinem Keleş
  8 Mar 2015

  Gazete okurken ve haber yaparken biz,

  Akla ilk gelen

  Zevkle paylaştığımız

  En güzel haberler.

  Tertemiz bir dünya için öncelikle

  En çok çabalayan gazetemiz için, sizin için.

   

  Durrmadan çalışırız,

  Akşam sabah demeden hemde!

  Çok severiz haberi, bilgilendirmeyi ve okulumuzu biz.

  Kendimizi yormak için değil bu sahi

  Alnımızın akıyla haberdar etmek için sizi.

   

Sayfalar