10 Numaralı Hikayenin Adı: "İbrahim Kutluay"

20 Mar 2015

Türkiye’nin en ünlü ve en iyi Şutör Guard’larından biri olan İbrahim Kutluay ile sıcacık bir röportaj gerçekleştirdik…

-Basketbolda oldukça bilinen bir sporcusunuz fakat yine de kendinizi okuyucularımıza kısaca tanıtır mısınız? İbrahim Kutluay kimdir?

İbrahim Kutluay: Ben 7 Aralık 1973 tarihinde İstanbul’da doğdum. Çocukluğumdan beri hep sporcu olmak istedim. Spor hayatıma futbolla başladım. Ama daha sonra fiziğimin basketbola uygun olduğunu anladım ve geçiş yaptım. Basketbola ise ilk Fenerbahçe’de başladım. Sırasıyla; Fenerbahçe-Ülker Efes-Pilsen, AEK Atina, Panathinaikos Ülkerspor, Seattle Super Sonics, Fenerbahçe, PAOK, İTÜ’de oynadım.

-Takım ruhunu “en çok şu takımda” hissettim diyebileceğiniz bir takım oldu mu?

İbrahim Kutluay: Evet oldu. Panathinakos’da 2002 yılında Avrupa Şampiyonu olduk. Takım gerçekten birbiriyle anlaşan çok iyi oyunculardan kuruluydu. Herkes birbirini tamamlıyordu. Daha sonra Fenerbahçe’de 100. yılda şampiyon olduk, o takımda birbirini çok iyi tamamlıyordu. Bir de 2006’da Japonya’daki milli takım kadrosu çok iyiydi. Gelmiş geçmiş en iyi milli takım kadrosu diyebilirim.

-Sizce formunuzun zirvesinde olduğunuzu hissettiğiniz yıl hangisiydi? O yıl hangi takımda oynuyordunuz?

İbrahim Kutluay: Genelde bir sporcunun istikrarlı olması lazım diye düşünüyorum. Hatta sporcunun her sene form düzeyini en üste taşıması gerekiyor. Şimdiki sporcularda bana göre en büyük eksiklik bu. Bir sene iyi oynayıp, bir sene istikrarsız olabiliyorlar. Ben oynadığım her takımda performansımı en yüksekte tutmaya çalıştım. 2002 yılında Panathinaikos’da, 2006 Ülker’de, 2007 Fenerbahçe’de, ve Türk Milli Takım maçlarını hepsinde performansımı en iyi şekilde oyuna aktarmayı hedefledim.

-Hiç unutamadığınız, bir maç var mı? Varsa hangi tarihte kiminle oynan maçtı? Neden unutamadınız? Aktarır mısınız?

İbrahim Kutluay: 2002 yılında Bolonya’dayken Euroleaugue Final Four’unda ev sahibi Bolonya’yla oynadığımız final maçıydı. Ben o maçta 23 sayı attım. Son 20 saniye kala attığım üçlükle maçı kazandık. Bu sebeple o maçın en değerli oyuncusu seçildim. Bu da bu oyunu unutmamama sebep oldu diyebiliriz.

-Neden 10 Numara? Bir hikayesi var mı? Varsa açıklar mısınız?

İbrahim Kutluay: Ben çok küçükken futbolcu olmak istiyordum. O zamanlar sevdiğim oyuncular hep on numara giyiyordu. Pele gibi Maradona gibi oyuncular… Bu yüzden 10 numaralı formam aslında futboldan kalma bir şey benim için.

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır