Japon Okulu'nu Ziyaret Ettik Merak Ettiklerimizi Sorduk Soruşturduk

26 May 2015

Okulunuz ne zaman ve hangi amaçla kurulmuştur? Bu okul Türkiye’ deki tek Japon okulu mudur? 2014-2015 Eğitim Öğretim Dönemi içerisinde toplam kaç öğrenciye eğitim vermektesiniz?

Okulumuz 1991 yılında açılmıştır. İş için Türkiye’ye gelen ailelerin çocuklarının eğitimden geri kalmaması için açılmıştır ve Türkiye’deki tek Japon okuludur. 2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde 79 öğrenciye eğitim vermektir.

Okulunuzda nasıl bir eğitim sistemi uyguluyorsunuz? Öğrenciler günde kaç saat ders işliyorlar?  Okulunuzu nasıl bir ölçme-değerlendirme sistemini var?

Japonya’ da çok ağır bir sistem var fakat İstanbul’da o kadar ağır bir sistem yok; çünkü İstanbul onlar için yabancı bir ülke. Bu yüzden onları sıkmak istemiyoruz ama yine de ağırlık Japonya’da ki kadar değil. Öğrenciler günde 7 saat ders görüyor: ilkokul 45 dakika, ortaokul 55 dakika. Ölçme sistemimiz ders içi performans ve yaptığımız küçük quizlere bağlı.

Öğrenciler okula kayıt yaptırırken herhangi bir özel sınava tabir tutuluyorlar mı? Buraya kayıt yaptırmak isteyen velilerimiz nasıl, ne zaman ve hangi seviyeden itibaren öğrencilerinin kaydını yaptırmak için gelebilirler?

Okula kayıt yaptırırken özel bir sınav yapılmıyor. Ama iki tane şartımız var; ya Japon olacaklar ya da Japon derneğine üye olmaları gerekiyor. Japonya’da okullar Nisan’da açılıyor ve 3 dönemden oluşuyor, fakat Türkiye’de 2 dönemden oluşuyor. Türkiye’de 1. Sınıftan itibaren orta sona kadar olan her seviyedeki öğrenci kayıt yaptırabilir.

Okulunuzla ilgili en çarpıcı/ farklı olan şey sizce nedir?

Okulu öğrencilerin temizliyor olması.

Okulunuzda üniversite veya lise yok. Ortaokulu bitiren öğrenciler ne yapıyor?

Ortaokulu bitirince bir sınava giriyorlar ve onu kazanırlarsa lise sınavlarına giriyorlar. Üniversite içinse sınava giriyorlar, kazanırlarsa uluslararası programlara ya da Singapur Programı ile üniversite okuyabiliyorlar.

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır