Bir Avuç Kömür İçin Bir Ömür Verenleri: Unutma, Unutturma!

10 Nis 2015

13 Mayıs 2014…

Bu tarih size neyi hatırlatıyor?

Sevgilinizin doğum günü mü?

Bir düşünün. Hangimizin aklına o gün 301 koca yürekli madenci için yas tuttuğumuz geldi ki? Yine de ben 9 ay öncesine kadar haber izlemeden, gazete okumadan 301 koca yürekli madenci için yas tutanlara hatırlatayım.

Soma; kimi için memleket, kimi için yol üstü ama 301 koca yürekli madenci için mezar oldu. Daha 9 ay öncesine kadar ülkemiz yastayken, haberlerde Soma’yı izlerken ne oldu da Lady Gaga’nın konserini, ülkemizde yaşanan utanç verici olayları örtmeye çalışan televizyon programlarını izlemeye başladık? Ne yazık ki ülkemiz televizyonu güncel haberleri öğrenmek için değil de ‘Evi, arabası olan münasip bir kısmet ve ‘Tarz mıyım?’ sorusuna cevap bulmak için kullanılıyor. Oysa biz 9 ay öncesine kadar ‘Botlarımı çıkarıyım mı? Kirlenmesin sedye.’ Diyen koca yürekli madenci için gözyaşı dökecek kadar naif kalplere sahip bir ülkeydik. En zor meslek dendiğinde çoğumuzun aklına doktor polis vb. meslekler gelir. Kimin aklına yerin kilometrelerce altında, devlet büyüklerimizin bile korumalarla indiği yerde, çocuklarının da diğer çocuklar gibi oyuncağı olsun diye gece gündüz çalışan bir avuç kömür için bir ömür veren maden işçileri gelir ki?

 301 evlat kaldı geriye babasının getireceği oyuncağı bekleyen 301 evlat! ‘Anne! Babam hep siyahlar içinde gelirdi eve, alnında helal teriyle. Bu gün niye beyazlar içinde geldi?’ diyen 301 evlat. Facianın ardından bir devlet büyüğümüz ‘Onlar acı çekmeden öldü’ dedi, gün geçtikçe ölen 301 anayı, babayı, evladı düşünmeden.  Bir diğer devlet büyüğümüz ise ‘Bunlar olağan şeyler. Bu işin fıtratında bu var.’ Dedi ve 1800’lü yıllardaki maden kazalarıyla karşılaştırarak kalplerde açılan ‘Soma’ yarasını zorla kapatmaya çalıştı. Onlar işin ‘fıtratında ölüm’ olmayan siyaset hayatlarına geri dönmüşken, maden ocağının kapısı işin ‘fıtratında ölüm’ hayatlar için tekrar açıldı. Tabii biz bu sayıyı 301 olarak biliyoruz yoksa maden ocağının kapısında cenazesini alamamış bir 301 aile daha var mıdır işte orası muamma.

Fotoğraf: Web'den Alıntıdır                                                                                                                                                                                                                                 

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır