Darüşşafakalılar Samsung Akıllı Okul ile Çok Şey Başaracağa Benziyor!

29 Ara 2014

Darüşşafaka Lisesi'nde kurulan 'Samsung Akıllı Okul' sistemi Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung ve Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş'ın ev sahipliğinde açıldı. Söz konusu sınıflar, düzenlenen toplantı ile 9 Eylül 2014 tarihinde tanıtıldı.

Bizlerde Gazete Darüşşafaka muhabirleri olarak okulumuzun Bilgisayar Bölüm Başkanı ve Bilişim Teknoloji öğretmeni olan Ali Toker'e, Samsung Akıllı Okul ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk...

Samsung Akıllı Okul okulumuzun hangi bölümünde yer alıyor? Söz konusu akıllı sınıflardan kimler, nasıl faydalanıyor?

Ali Toker: Okulumuzun 3. katında resim ve müzik atölyelerin olduğu koridorda bulunmaktadır. Tüm Darüşşafakalı öğrenciler ve elbette öğretmenlerimiz ilgili dersler kapsamında faydalanmaktadır.

Samsung Akıllı Okul kaç sınıftan oluşmaktadır ve her bir sınıfta kaç adet tablet bulunmaktadır?

Ali Toker: 2 adet bulunmaktadır ve her bir sınıfta 25 adet Note 10.1 marka tablet bulunmaktadır. Ayrıca 2 adet 75 inç dokunmatik tahta, 2 adet kablosuz yazıcı ve öğretmenlerimizin kullanması için 2 adet dizüstü bilgisayarda bulunmaktadır.

Samsung Akıllı Okul sınıflarında hangi dersler işlennebilir?

Ali Toker: İnternet tabanlı eğitim yapan tüm öğretmenler burada ders işleyebilir. Fakat şuanda ortaokul ve liselerde özellikle Fen Bilimlerinin müfredatları daha ilgili olduğundan bu alanda daha çok dersler işleniyor.

Samsung Akıllı Okul sınıfları kim veya kimlerin tarafından Darüşşafaka Kampüs içerisinde yapılmıştır?

Ali Toker: Her iki sınıfta A'dan Z'ye Samsung tarafından yapılmıştır.

Geleneksel kitap eğitimiyle tablet eğitimi arasında ne gibi farklılıklar olduğunu düşünüyorsunuz?

Ali Toker: Örneğin kitaptan okuduğumuzun bir kısmı aklımızda kalmazken, tabletten veya bilgisayardan okuduklarımızın bir çoğu aklımızda kalıyor. Çünkü tablet ve bilgisayarlarda görsellik ön planda. Görsel öğrenmede bildiğiniz gibi en çok akılda kalıcı öğrenme şekli. Bu sebeple öğrenmede daha etkili oluyor.

Söz konusu akıllı sınıfların Darüşşafakalı Öğrenciler nasıl etkisi olacağını düşünüyorsunuz?

Ali Toker: Öğrencilerimizin söz konusu sınıfları oldukça yüksek bir bilinç ve farkındalıkla kullanacakları düşüncesindeyim. Bence kesinlikle onlar adına çok faydalı bir öğrenme olacak.

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır