Sosyal Medya Ne Kadar Gerçek?

20 Kas 2014

18 yaş altı sosyal medya kullanımı ile ilgili ne düşünüyorsunuz.

Furkan Reis: Elbette 18 yaş altı olan çocuklar medyayı etkin bir şekilde kullanılabilir. Fakat 18 yaşına kadar karar vermekte zorlanabilirler. Sosyal medyayı ve interneti kullanırken de tercih yapmaları gereken durumlar olduğundan; 13 yaş ve 13 yaş altındaki çocuklar için kesinlikle öğretmenleri veya evebeynleri ile birlikte kullanıcı olamaları gerektiğini düşünüyorum.

Sizce Sosyal Medyada yaşadıklarımız ne kadar gerçek?

FURKAN REİS: Sosyal medyadaki yaşadıklarımızın gerçekliği tamamen size bağlı. Tamamen gerçek dışı da olabilir, tamamen gerçek de. Bu sizinle ve sosyal medyayı nasıl kullandığınız ile alakalı. Benim düşünceme göre; 13-15-16 yaş arasındaki gençlerde gerçeklik algısının yaş geriledikçe gittikçe düştüğü yönde. Bunun bir takım arka sebepleri var. Bu konu tüm akademik kanallarda da zaten tartışılmakta. Ama bence özellikle 18 yaş altı druplarda gerçeklik algısı düşük diye düşünüyorum.

Bu tür seminerleri nerelerde veriyorsunuz?

FURKAN REİS: Bu tür seminerleri okullarda veriyoruz. Genelde sizler gibi değerli öğrenci arkadaşlara veriyoruz. Henüz yeni yeni sosyal medya kullanmaya başlayan ve bunun tehlikeleri ile olumlu yönlerini aktardığımız sunumu sizlerle paylaşmak için bir araya geliyoruz.

 

Seminer ile ilgili eklemek istediğiniz bir şey var mı?

FURKAN REİS: Ben çok keyif aldım seminerden. Çok güzel bir gruptunuz, oldukça güzel dinleyip, çok anlamlı ve güzel sorular sordunuz. Aslında bizim hedefimiz size birkaç bilgi verebilmekti en sonunda bu bilgileri size sorduğumuz zaman fark ettik ki çok güzel dinlemişsiniz. Süpersiniz.

Röportaj: Çağla Kıranşa & Maide Gizem Beydili

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır