Susuz Yaşam mı?

10 Nis 2015

Hepimiz biliriz suyun ne kadar önemli olduğunu, her zaman ihtiyacımız halinde olduğunu da. Su canlılar için, yaşam için gerekli olan temel ihtiyacımızdır. Su olmadan hiçbir canlı yaşamını sürdüremez. Biliriz ki dünyamızın %70’i sularla kaplıdır. Fakat biz bu su kaynaklarının ne kadarını kullanıyoruz?

Ne yazık ki dünyamızın %70’i sularla kaplı olmasına rağmen bunun sadece %0,75’i tatlı su kaynağıdır ve bunu dünya için oranlayacak olursak bu çok az bir miktar. Her ülkenin suya erişimi farklılık gösteriyor. Bazı ülkelerin erişimi %100 bazılarının ise , %50’den az bir miktarda bulunuyor. Tabi bu ülkelerin erişimini; coğrafi konum, ekonomi ve bunun gibi faktörler oldukça etkiliyor. Bununla birlikte dünyamızın çoğu yerinde kuraklık, çoğu yerinde ise sele fazlasıyla rastlıyoruz. Bu felaketlerin getirdiği zararlar hem doğaya hem de çoğu insanın yaşam alanına zarar veriyor. Okulumuz Darüşşafaka’da bulunan “Su Kaşifi” projesi üzerine çalışan bir grup arkadaşımla ben bu konuya dikkat çekmek istedik. “Sel ve Kuraklık” üzerine bir kolaj çalışması yaptık . Amacımız su ile ilgili olan farkındalığı arttırmak ve bu konu üzerine dikkat çekmekti, çünkü biz git gide artan temiz su sorununun bilincinde olan öğrencilerden bazılarıydık.

İsteğimiz suyun öneminin farkındalığının sağlanmasıydı. Biliriz ki “Damlaya damlaya çöl olur.” Siz de bunun bilincinde olun ve siz de bilinçlenin, bilinçlendirin.

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır