Sultans of Turkey: "Geleceğin Bilim Adamları Biz Öğrencilerden Oluşacak"

07 Oca 2015

Çağımız; özellikle bilim ve teknoloji  konusunda oldukça gelişmiş ve her an gelişmeye devam eden bir yapı içerisindedir. Geleceğin bilim adamlarının kesinlikle biz öğrencilerden oluşacağı düşüncesindeyiz. Böylelikle bizler dünyamızı yeni buluş ve icatlarla yeniden donatabileceğiz. Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumu'nda öğretmenlerimizin öncülüğü ve desteği ile her seviyede bulunan öğrencinin katılabileceği robot kulüplerinin tam da bu amaca hizmet ettiğini düşünmekteyiz.

Kulüplerimizden kısaca bahsetmemiz gerekirse;

FLL kulübümüz her sene 10 öğrenci ve bir mentorden oluşan bir takımla FIRST organizasyonunun düzenlediği bir yarışma olan FIRST Lego League’ e (FLL) katılmaktadır. FRC – Mekatronik Kulübü’nde ise her sene 10 kişiden oluşan bir takım ve 2 mentorümüzle FIRST organizasyonunun düzenlediği bir yarışma olan FIRST Robotics Competition’ a (FRC) katılmaktayız. 6.sınıftan itibaren kulübümüze alınan öğrencilerin ilk önce FLL prosedürünü öğrenip liseye geçtiklerinde FRC’ye tam donanımlı bir robotik kulübü üyesi olarak katılmaktadırlar.

FRC,  14-18 yaş arası lise öğrencilerinin mühendislik, liderlik ve girişimcilik becerilerini, yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini geliştirirken öğrencilere duyarlı profesyonellik ilkesini aşılamayı amaçlar. Bu yarışmada bir rekabet ortamı oluşturmaktansa öğrencilerin birbirlerine yardım ederek robotlarını geliştirmeleri hedeflenir. FRC ocağın ilk haftasında düzenlenen Kickoff gününde yarışmanın konusu NASA TV’de açıklanır. Kickoff gününden Stop Build Day arasındaki 6 haftalık Build Season adı verilen süreçte her takım robotlarını inşa eder. Stop Build Day’de takımlar robotlarının inşasını bitirmiş ve robotlarını yarışma yeri olan Amerika’ya kargolamış olmalıdır. Bunun yanı sıra Chairman’s Award, Dean’s List Award gibi ödüller de vardır.

Darüşşafaka Robotik Kulübü olarak FRC yarışmalarına Sultans of Türkiye adıyla katılmaktayız. Kulübümüzde en kısa zamanda en verimli işi çıkarmak için mühendislik ve halkla ilişkiler olarak iki gruba ayrılır ve çalışmalarımızı ona göre yaparız. Mühendislik grubu elektronik, programlama ve mekanik üzerinde yoğunlaşır. Halkla ilişkiler ise Chairman’s Award gibi ödüllerin başvurusu, sponsorluk, kargolama ve sosyal medya hesaplarının yönetimiyle ilgilenir. Chairman’s Award için yaptığımız çalışmalar arasında FRC’yi tüm Türkiye’ye yaymak, takımların açılmasını desteklemek ve bir ayağının da Türkiye’de gerçekleşmesini sağlamak vardır.

Başarılarımız:

  • Seattle 2009 - "Judges Award"
  • Chicago 2010 - "Imagery Award"
  • Seattle 2011 - "Team Spirit Award
  • Chicago 2013 - 10 maçta 6 galibiyet, ilk yedek finalist

 

Sosyal Medya Hesaplarımız:

  • Twitter: DackaRobot
  • Instagram: DackaRobot

 

Youtube:

  • RobotDacka

 

Web Adresleri:

 

 

 

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır