Tüm Dünyayı Tehdit Eden Virüs “Ebola”

15 Kas 2014

Son dönemlerde tüm dünyayı tehdit eden Ebola virüsü hakkında Darüşşafaka kurum Doktorumuz Esra Yüksel'e merak edilenleri sorduk...

Ebola nasıl bir virüstür nasıl bulaşır?

Dr. Esra Yüksel: Ebola son yılların farklı virüsü. Henüz çaresi bulunamamış.  Virüslerin en önemli özelliği değişebiliyor olması: Virusun tek tipine yönelik bir tedavi metodu geliştirilse bile bir süre sonra şeklini, formatını değiştirerek yeni bir bulaşıcı virüs gibi ortaya çıkabiliyor. Nasıl bulaşıyor?  Tüm vücut sıvıları ile kan, idrar, büyük abdest, tükürük salya yoluyla da bulaşabiliyor. Virüslerin pek çoğu bu şekilde bulaşıyor. Mesela hepatit virüsleri... Bu tip virüs taşıyıcısı olan kişilerle aynı evde yaşayanlar arasında herhangi bir kan ya da vücut sıvısı teması gerçekleşmese de dolaylı yollardan bulaşabiliyorlar. Dolaylı ne demek?  Mesela kişi eline hapşırdı ve sonra yıkamadı, kuru peçeteye sildi. Elini sonra başka bir şeye bir vesile ile sürdü( bardağa, kapı tokmağına, masaya vb.) ve sonra da bir başkası gelip elini oraya değdirip, bir şekilde değdirdiği elini ağzına veya vücudundaki açık bir yaraya sürdü Bu şekilde dolaylı bulaş mümkün maalesef. İşte bu yüzden hijyen alışkanlıkları çok önemli.

-Ebola’yı Sıtma virüsünden nasıl ayırabiliriz?

Dr. Esra Yüksel: Sıtma hastalığının tanısı takibi farklı elbette. Yüksek ateş dışında pek benzer tarafları yok. Ancak burada önemli olan uzun süren veya şiddeti giderek artan şikayeti olan kişinin hiç ihmal etmeden biran önce doktora başvurması.

-Başka benzer virüs var mı?

Dr. Esra Yüksel: Pek çok virüs ebola gibi davranabiliyor. Bütün virüslerin kendi kendini değiştirebilme özelliği yüzünden tedavisi zor bulunuyor. Bazılarının aşıları bulunuyor ama bir süre sonra mikrop kendini değiştirince aşı etkisiz kalıyor.  Mesela grip aşısı da yüzde yüz etkili değil. Her sene yeni virüsler çıkıyor. Bu yüzden her yıl yeni bir aşı üretimi yapılıyor ve her sene çıkan aşının içeriği değişiyor. Bunun gibi pek çok virüs var. Ancak Ebola için henüz üretilmiş bir aşı yok.

-Türkiye’de etkilenen var mı?

Dr. Esra Yüksel: Bu konu ile ilgili resmi bilgi yok. Ebola korkusu ile karantina altına alınanlar oldu. Söylentiler var. Muhtemelen kanıtlanmış bir şey olmadığı için resmi açıklama yapamıyorlar.

-Dünyada ortalama kaç kişi bu sebepten dolayı öldü?

Dr. Esra Yüksel: Tüm dünya için net bir rakam bilmiyorum ama Afrika’da 4000’nin üstünde kayıp olduğunu okumuştum en son.

-Türkiye’ye ulaşabilecek ya da yakınında olan bir ülkede var mı?

Dr. Esra Yüksel: Komşuluktan ziyade insandan insana bulaş yolu söz konusu. Yani Afrika’ya gidip gelmiş enfeksiyonu almış bir insan hijyen kurallarına dikkat etmez ve yine hijyen kurallarına dikkat etmeyen biri ile temas ederse o zaman ulaşma söz konusu olabilir. Tabii hastalığın yoğun bulunduğu ülke ile temas ne kadar az ise bulaşma ihtimali de o kadar az oluyor.

-Kanallar ve gazetelerin bazıları solunum ile bazıları ise temas ile bulaştığını söylüyor, siz ne diyorsunuz?

Dr. Esra Yüksel: .Esas bulaş yolu vücut sıvıları ile Ancak havada asılı kalın virüs partikülleri aracılığı ile de bulaşma ihtimali var. Bu nasıl oluyor? Enfekte kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde havada asılı kalabilecek kadar küçük mikrop yüklü tükürük parçacıklarını ortama salmış oluyor. Bu yüzden toplu yaşam alanlarında veya evimizde sadece Ebola için değil, diğer mikroplardan arınabilmek için havalandırma yapmak ve hijyen kurallarını tutarlı ve doğru bir şekilde uygulamak çok önemli. Peki biz okulda ne yapabiliriz? Yatakhanelerimizi havalandıracağız, sınıfları her teneffüste havalandıracağız, aklımıza gelen her fırsatta el yıkayacağız. Ama özellikle öksürdükten, hapşırdıktan sonra tuvaletten çıkınca, yemekten önce, yemekten sonra, sokaktan gelince ellerimizi yıkayacağız. Aklımıza geldikçe el yıkamak, önemlidir. Pek çok insanın dokunduğu şeylere biz de dokunuyoruz. Herkesin ellediği yerleri elliyoruz; kapı kolları, para, otobüslerdeki tutamaklar, merdiven trabzanları v.b.

-Ebola hakkında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Dr. Esra Yüksel: Muhakkak bir gün aşısı çıkacaktır. Bizim içim gündem şu anda Ebola. Ebola için bir çare muhakkak eninde sonunda üretilecektir. Ancak bu sefer başka bir hastalık ortaya çıkacaktır. Burada önemli olan doğru hijyen bilincine sahip olup, uygulamaktır. Doğru hijyen alışkanlıkları edinip sürdürebilmek.

 

Bu haberin ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır